Podsumowanie 2012 r. na drogach krajowych na Pomorzu


GDDKiAW mijającym roku zakończyły się budowy dwóch dużych inwestycji drogowych:

- S7 Południowa Obwodnica Gdańska (przejezdność czerwiec 2012 r., zakończenie prac w listopadzie 2012 r.) o długości 17,9 km, współfinansowana z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko;

- rozbudowa największego węzła drogowego w Polsce północnej – węzła zespolonego Karczemki na S6 Obwodnicy Trójmiasta (zakończenie maj 2012 r.), współfinansowanego z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

 

W dalszym ciągu kontynuowana jest budowa przeprawy przez Wisłę koło Kwidzyna w ciągu drogi krajowej nr 90. Na 11-kilometrowej przeprawie powstaje największy mostu typu extradosed w Europie i zarazem jeden z największych na świecie. Spodziewamy się, że pierwsze samochody przejadą po nowym moście w połowie 2013 r. Część drogowa jest niemal zakończona, trwają roboty przy samym moście, który jest zaawansowany w około 80%.

 

GDDKiASukcesywnie remontujemy istniejącą sieć drogową. Mając na uwadze zły stan techniczny nawierzchni i znaczne natężenie ruchu, do remontu zostały wytypowane odcinki zlokalizowane na drogach krajowych nr: 6, 20, 21, 22, 55 i 90. W ramach remontów dróg metodą nakładki bitumicznej udało się wyremontować ich aż 72 km za około 39 mln zł (mapa odcinków wykonanych w latach 2011-12).

 

W tym roku zostały wyremontowane również dwa mosty na drodze krajowej nr 22 w Młynkach i Czersku za 755 tys. zł. Ponadto wymieniono dylatacje na ośmiu obiektach S6 Obwodnicy Trójmiasta (oraz drogach poprzecznych), a także w Czarnej Wodzie (dk 22) i Starogardzie Gdańskim (dk 22; nad linią kolejową), co kosztowało: 1,44 mln zł.

 

W celu ochrony dróg krajowych przed przeciążonymi samochodami ciężarowymi, niszczącymi drogi, zostały zainstalowane kolejne dwa elementy systemu preselekcji pojazdów. Systemy czujników w nawierzchni i na specjalnych bramownicach stanęły na drodze ekspresowej S7 Południowej Obwodnicy Gdańska w Koszwałach i na drodze krajowej nr 22 w Nieżywięciu koło Chojnic. Ten system rejestruje pojazdy łamiące obowiązujące przepisy, szczególnie te dotyczące przeciążenia pojazdów.

 

W 2012 roku zostały pomyślnie zakończone dwie inwestycje z zakresu ochrony akustycznej przed hałasem komunikacyjnym. Wybudowano ekrany akustyczne przy drodze ekspresowej S6 Obwodnicy Trójmiasta przy węźle Wysoka o długości 1509 m oraz na wysokości Juszkowa (gmina Pruszcz Gdański) o długości 989 m. Łącznie wydano na ich budowę około 11 mln złotych.