Rusza program Polska po drodze na drodze krajowej nr 91
Pierwsze parkingi z panelami informacji turystycznej zostaną uruchomione w maju br. na drodze krajowej nr 91. To wszystko w ramach realizacji programu „Polska po drodze”.

Na wyremontowanych parkingach stanowiących własność gdańskiego Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad staną dwie tablice z informacjami o atrakcjach turystycznych województwa pomorskiego i regionie w najbliższej okolicy parkingu oraz trzecia dodatkowa z informacjami o zarządcy drogi. Na parkingi objęte programem w Pszczółkach, Rudnie (gmina Pelplin) oraz w Gniewie będą kierowały specjalnie opracowane na potrzeby programu informacyjne znaki drogowe. Wszystko ma być gotowe jeszcze w maju br. przed rozpoczęciem wakacyjnego sezonu turystycznego i przed turniejem Euro 2012.

GDDKiAJest to kolejna odsłona realizacja programu Polska po drodze, który GDDKiA prowadzi wraz z koncesjonariuszem autostrady A1 - Gdańsk Transport Company, Lokalną Organizacją Turystyczną KOCIEWIE oraz samorządami miast Gniewu i Pelplina. W ubiegłym roku staraniem partnerów GDDKiA udało się postawić tablice informacji turystycznej na MOP-ach autostrady A1, których fundatorem jest koncesjonariusz autostrady oraz zrewitalizować na koszt samorządów gminnych przestrzeń wokół parkingów w Gniewie i Rudnie.

— Zależy nam na tym, by droga krajowa była bardziej przyjazna i bezpieczniejsza dla użytkowników — tłumaczy ideę pomysłodawca programu Karol Markowski Zastępca Dyrektora GDDKiA oddział w Gdańsku — Zrewitalizowane parkingi mają zachęcać do zatrzymania się, a umieszczone przy nich informacje turystyczne mają zainspirować do odwiedzenia lokalnych atrakcji turystycznych. Informacje podane zostaną w sposób zestandaryzowany i niewątpliwie staną się rzeczywistą alternatywą dla chaosu informacyjnego, jaki obserwujemy w pobliżu dróg. Stanowią one nie tylko naturalne uzupełnienie podstawowych funkcji jakie pełnią drogi, ale są również sprawnym narzędziem do promocji gmin, promocji która potencjalnie dotrzeć może do kilkudziesięciu tysięcy odbiorców — użytkowników dróg krajowych, którzy co dzień przemierzają pomorskie szlaki.

Te działania to nowość w skali kraju, tym bardziej, iż udało się stworzyć na jego rzecz szerokie partnerstwo między samorządami, organizacją turystyczną a zarządcami dróg. Realizowany program ma charakter pilotażowy i jeśli zyska zainteresowanie innych samorządów oraz spotka się z pozytywnym odbiorem użytkowników będzie rozszerzany na koleje odcinki pomorskich dróg.