Można już korzystać z obu jezdni obwodnicy Miękowa

Dziś w godzinach w popołudniowych kierowcy pojadą drugą jezdnią obwodnicy Miękowa. Na pół roku przed kontraktowym terminem zakończenia robót można już korzystać z obu jezdni obwodnicy. Na trasie zostanie wprowadzona docelowa organizacją ruchu. Od lipca tego roku funkcjonowała jedna jezdnia obwodnicy na zasadach tymczasowej organizacji ruchu z ograniczeniami prędkości do 50 i 70 km/h oraz zakazem wyprzedzania. W ciągu kilku najbliższych dni po udostępnieniu dla ruchu drugiej jezdni będą likwidowane elementy tymczasowej organizacji ruchu. W związku z tym mogą wystąpić utrudnienia w ruchu, prosimy kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności.Obwodnica Miękowa powstała na drodze krajowej nr 3, głównej trasie prowadzącej nad Morze. Przed samą miejscowością droga zwężała się z dwóch do jednej jezdni. Co w połączeniu z ograniczeniem prędkości do 50 km/h powodowało powstawanie długich korków.

 

Obwodnica Miękowa jest dwujezdniową drogą ekspresową o dwóch pasach ruchu w każdą stronę i łącznej długości 4,8 kilometra. Obwodnica omija Miękowo od zachodu wyprowadzając ruch tranzytowy z miejscowości. Na obwodnicy powstał węzeł Miękowo łączący obwodnicę z drogą powiatową w kierunku Stepnicy. Ulica Wolińska z Goleniowa dawniej krzyżująca się z krajową trójką została przełożona obok drogi krajowej i biegnie prosto do Miękowa.

 

Budowa obwodnicy Miękowa w ciągu drogi krajowej nr 3 rozpoczęła się w grudniu 2009 roku. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Całkowity koszt realizacji projektu wynosi 65 000 000,00 PLN. Wartość dofinansowania ze środków UE wynosi 50 196 161,00 PLN.

 

długość inwestycji:                                        4,8 km

klasa drogi:                                                     S

prędkość projektowa drogi:                        100 km/h

szerokość jezdni:                                          2 x (2 x 3,5m)

szerokość pasów awaryjnych:                   2 x 2,50 m

szerokość pasu rozdziału:                          4,0 m

węzły drogowe:                                             1

wiadukty:                                                         2

przepusty:                                                       3

przejazd gospodarczy:                                 1